fb
Kosky
Kosky
Kosky
Kosky

Buškův hamr

01.11.2009

Buškův Hamr je významná technická památka. Patří mezi poslední zachovalé vodní hamry v oblasti. Najdete ho přibližně 1,5 km od Trhových Svinů. Původní objekt pochází z 18. století a byl rekonstruován v letech 1992 až 1995. Technická část hamru je plně funkční a je možné vidět v chodu buchar, výheň s dmychadly, brus, vše poháněné 3 vodními koly. Součástí expozice je jedinečná kolekce nářadí.

Obytná část budov hamru je zařízena lidovým nábytkem z Doudlebska a jsou zde i ukázky místní keramiky, podmaleb na skle a dobového zařízení z přelomu 18. a 19. století.

K hamru je možné dojít také značenou přírodovědeckou naučnou stezkou Trhosvinensko, což je přibližně 4 km dlouhý vycházkový okruh s 10 zastávkami (Buškův hamr je zastavení číslo 8) a začíná na autobusovém nádraží Trhové Sviny. Na této stezce jsou k vidění i další zajímavá místa z okolí Trhových Svin. Prvním je poutní kostel Nejsvětější Trojice se zázračným vývěrem léčivé vody, skvost českého baroka z let 1708-1710 vystavěný podle návrhu K. Diezenhofera. Dalším z technicky zajímavých objektů na této stezce je Trajerův mlýn. Malá vodní turbína zde slouží jako zdroj elektrické energie pro pohon rámové pily na pořez jehličnatých stromů.

zdroj informací: internetový portál www.pamatky.com